top of page

Her Serbest Dalıcının Hiperventilasyon Hakkında Bilmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 29 Ara 2021

Serbest Dalış kursu almışsanız, hiperventilasyonun tehlikeli olduğunu ve nefes tutmadan önce kaçınılması gerektiğini öğrendiniz. Ama muhtemelen bazı elit seviyedeki sportif serbest dalıcıların en uzun Statik Apnea (nefes tutma) öncesinde hiperventilasyon benzeri nefeslenme yaptıklarını görmüş olabilirsiniz. Peki bu durum hiperventilasyonun masum bir nefeslenme olduğu anlamına gelir mi?


Her Serbest Dalıcının Hiperventilasyon

İlk önce teoriye bakalım ve sonra hiperventilasyonun gerekip gerekmediğini inceleyelim.


Nefeslenme hızınız ve miktarı esas olarak o anda ne kadar CO2 ürettiğinize göre düzenlenir. Genellikle, nefes alma hızınız ve miktarı mevcut metabolik aktivite seviyenizle eşleşir. Ancak nefeslenme hızınızı ve/veya miktarını bilinçli olarak artırmaya başlarsanız, hiperventilasyon yapıyor olabilirsiniz.


Hiperventilasyonun dezavantajları nelerdir?


Yüksek kalp hızı, kalbin ve diğer dokuların daha fazla oksijen harcaması, beyne kan sağlayan arterleri daraltır, daha az kan-oksijen gider ve aşırı durumlarda dalgıç yüzeyden ayrılmadan önce bile bayılmaya neden olabilir., kanda artan ph düzeyi ile hemoglobin ve oksijen bağının artması ve daha az oksijen salınımı ve en ciddisi olan sığ su bayılma riski..


Hiperventilasyon bu kadar tehlikeliyse, bunu neden Statik Apnea yarışmalarında görebiliyoruz?


Cevap basit - Yarışma hedefi olan Serbest Dalıcılar, çok daha geç nefes alma dürtüsüne sahip olmak için (daha uzun nefes tutma girişiminde bulunmak amacıyla) Black Out (bayılma) riskini kabul etmeye hazır olabilirler. Ayrıca Statik Apnea yarışmaları sığ su/havuz ve yüzeyde yapılan yarışmalardır. Yarışmaya hazırlanan atletin hazırlık süresi ve tolerans düzeyleri ortlama bir serbest dalgıçtan çok daha farklı seviye ve düzeylerdedir. Yarışmacıları kullandıkları teknikler genellikle kendilerine özel ve çoğu zaman o kişinin beden ruh hali ve metabolizmasının çoğu zaman tolere edilebileceği yöntemlerdir.Bu sebeple yarışmalarda veya YouTube gibi kanallarda gördüğünüz bazı tekniklerin eğlence hobi amaçlı serbest dalış yapan kişilerde de aynı şekilde çalışabileceği yanlış algısına kapılmayın.


Bu sebeple siz hiperventilasyondan kesinlikle kaçının ve kendinizi gereksiz riske atmayın.


Comments


bottom of page