top of page

HAKKIMDA

Serbest Dalış
  • Serbest Dalış Milli Sporcusu

  • FreeDiving Instructor -SSI Level 2 

  • FreeDiver - SSI Level 3

  • Scuba - PADI Advanced Open Water

  • FreeDriver - Jeep Academy Offroad

  • FreeLance DJ - Pioneer Academy ProDJ 

  • Pro-Life - CEO/Kendi İşi

  • Dil Bilgisi: Türkçe, İngilizce, Azerbeycan Tükçesi ve biraz Thai

Cemal Yurteri FreeDive Instructor Serbest Dalış Egitmen.

Cemal YURTERİ

  • Whatsapp
  • LinkedIn
SSI ve FREEDIVING Logo

NATIONAL FREEDIVER

SSI- FREEDIVING

INSTRUCTOR LEVEL 2

SSI- FREE IMMERSION

SSI- TRAINING TECHIQUES

SSI- REATCH RIGHT
FIRST AID & CPT

SSI- SPECIALIY INSTRUCTOR
MARINE ECOLOGY

SSI-LEVEL 3

SSI-LEVEL 2

SSI-LEVEL 1

SERBEST DALIŞ GEÇMİŞİM

Cemal freedivex Freediver istanbul serbest dalış safety
Serbest Dalış

Bodrum - Turgutreis'te yaşama şansına sahip oldum. Okuldaki arkadaşlarımın yarısı yerel balıkçıların çocuklarıydı. Turgutreis o dönemlerde balıkçıların ve süngercilerin çok aktif olduğu bir beldeydi. Arkadaşlarla deniz ve balık maceralarım başlayınca, ödünç aldığım maske, palet, şnorkel ile yüzmek bana çok daha kolay geldi. Dalmayı, yüzmekten daha önce öğrendim. Su altındaki farklı dünya ilgimi çekti ve biraz derinlere inme ilgisi başladı. Arkadaşlarımdan öğrendiklerimle, kendi nefesimle 5-6 metreye dalar hale geldim, ancak birşeyler yanlıştı. Kulak Eşitleme.!.

O yıllarda İtalyanlar gelip derin dalışlar yaparak balık avlıyorlardı. İlginçti. Nasıl o kadar (20+ metreler) derinlere inebiliyordu bu insanlar.? Bu işin sırrını o zaman öğrenenedim tabiki. Turgutreis maceraları kısa sürdü.

 

1988 Big Blue filmini heyecenla 3-5 defa seyredince demekki bu işin bir eğitimi varmış fikri oluştu bende ama nerde, kimle?  Ankara'da Üniversite yıllarımda, havuz ve serbest dalış imkanı ortaya çıkınca, o dönemin pekte bilimsel olmayan deneysel yöntemleri ile Anıttepe Yüzme havuzunda serbest dalışa tekrar geri döndüm. Ankara' da Scuba dalış yapan eğitmenlerin bir kısmı serbest dalışta yapıyordu ve balık vurma yarışmalarına katılıyorlardı. Onlardan biraz daha bilgi ve beraber yaptığımız havuz antrenmanları ile edindiğim tecrübe Turgutreis'e tatil için gittiğimde işe yaradı. Malum çadırda kalıp sadece 10-15 gün yetecek kadar para olunca, eski balıkçı arkadaşlarla beraber dalarak, balık, ahtapot avlayıp tatili uzatmak mümkün hale geldi. (bu arada uzun zamandır av yapmıyorum).

 

Fırsat buldukça serbest dalış devam ederken, bir ara Scuba ilgimi çekti ve eğitimini aldım. İşim dolayısıyla yurtdışında yaşadığım dönemlerde dünyanın birçok yerinde dalışlar yaptım. Bu arada serbest dalışa da eski bilgilerimle devam ettim. Bir süre sonra serbest dalış rekorları ve şampiyonalarını sık sık duymaya başlayınca, artık sanırım bu bu işin ilmini, sırrını çözdüler fikri bende de oluştu. Bodrum'da Medfish'te Seviye 1 eğitimimi aldım. Suda çok rahattım, 15-20mt gibi derinliklere önceden de dalıyordum ama baya bir yanlış dalıyormuşum onu öğrendim. Doğru bilinen yanlışları düzeltip, tekniğimi ilerletince, artık daha fazlası olur mu diye düşünmeye başladım. 

 

Bir sonraki yıl eğitimlere devam ettim ve 2. Seviye. Yurtdışı gezilerde dalışlar, yazları antrenman dalışları ve Türkiye'de farklı yerlerde dalmak isteğim için Kaş'ta, LifeAquatic okulunu ziyaret etim ve Seviye 3 eğitimi.  

Sonrasında LifeAquatic Kaş'ın dünya şampiyonaları için düzenlediği Derin Dalış Kampında güvenlik dalgıçlığı, dalış tekniği geliştirme antrenmanları ve ileri seviye kursları ile, artık serbest dalışta ne yapmak yada yapmamak isteğim hakkında kesin bir fikire sahip oldum. Hobimi profesyonelliğe dönüştürerek devam ve uzmanlaşmak istedim. Bunun sonucunda da SSI Seviye 2 Eğitmenlik. 

Her zaman daha iyisi mümkün. Dünyada su altı eşitleme konusunda en yetkin uzman ve dünyanın en derin dalışını yapan kişilerden birisi olan Andrea Zuccari 'den ileri seviye eşitleme teknikleri eğitimi aldım. Yunan Milli takımınının derin dalış eğitim ve antrenmanlarına katılarak daha derinlere inmeyi başardım.

Aynı yıl ilk defa serbest dalış yarışmalarına katıldım ve Türk Milli Takımına seçilerek 2022 CMAS Dünya şampiyonasında milli sporcu olarak yarıştım.

Şu anda genellikle Yunan milli takımı ile beraber derin dalış antrenmanları yapıyorum. Bazen kendim yarışmacı olarak, bazen de diğer yarışmacalara derin dalış güvenliği yaparak, zamanım elverdikçe serbest dalışla ilgili profesyonel etkinliklerine katılıyorum. Sürekli güncel bilgi ve beceriye karşı radarları açık tutup, mevsime, şartlara göre havuz, deniz, yüzme ve serbest dalışa özel antrenman teknikleriyle sporun içinde olmaya devam ediyorum.

Olabildiğince suda ve sporda kalmak, serbest dalışın eğlenceli kısımları benim asıl ilgi alanım. Hiçbir zaman birisine karşı yarışmadım, hep kendi zevk aldığım ve güvenli hissettiğim ortamları, derinlikleri hedefleyerek bu spordan zevk almaya özen gösterdim. 

To be continued...:-)

İLETİŞİME GEÇ 

Freedivex

ThanX.!.

bottom of page