top of page

Serbest Dalış Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Serbest dalış nedir? 

 

Serbest dalış, su altında nefes tutarak ve  herhangibir ilave hava kaynağı kullanmadan tek nefesle yapılan dalıştır. Daha derinlere veya su altında daha uzun mesafelere nefesi tutma sürenizi de artırarak yapılan bir spordur.  Serbest dalış diğer dalış türlerinden farklı olarak üzerinizde ağır, hacimli ve kalabalık dalış ekipmanları olmadan size su altında tam bir hareket özgürlüğü sağlar. Ayrıca deniz canlıları ile birçok kişinin ancak hayal edebileceği şekilde etkileşime girmenize izin verir. Serbest dalış teknikleri ve nefes tutma tekniklerini birleştirerek, zihnin gücümüzü, vücudumuzdaki enerjiyi ve nefes bilgisini kullanarak, sadece tek bir nefeste denizlerde, okyanuslarda özgürce su altında hareket etmemizi sağlar.

 

Daha fazla bilgi için bu linke tıklayın: https://www.freedivex.com/post/serbest-dalışın-sağlığa-olan-faydaları

Serbest dalış tehlikeli midir?

 

Serbest dalış doğru eğitim, dalış teknikleri kullanılarak bilinçli bir şekilde yapılırsa diğer bütün sporlarda olduğu gibi riskleri minimuma indirgenrek yapılan güvenli bir spordur. Serbest dalış sınırlarınızı bilinçsiz zorlamakla ilgili bir spor olmamalıdır. Serbest dalış yapanlar derinlik, süre ve mesafe ilerledikçe, kurslarda öğretilen güvenli yöntemlerle, yavaş ilerlemek, daha derine inmeden önce vücudunuzu derinliğe alıştırmak ve herhangi bir rahatsızlık varsa dalışı her zaman durdurmak , gerektiğinde bütün dalışı iptal etmek gibi kurallara uyarlar. Serbest dalış her zamana bir dalış eşi ile dalış yapılır ve  eşler birbirlerine güvenlik yapmayı öğrenirler. Daha ileri düzey serbest dalgıçlar için ilave eğitimler, egzersizler ve esneme hareketleri mevcuttur. Her sporda olduğu gibi kendinizi, bedeninizi tanımak, sınırlarınızı bilmek ve fiziksel hazırlığın yanı sıra zihinsel hazırlık düzeyinizin farkında olmak sizi olası tehlikelere karşı daha bilinçli yapacaktır.

Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/post/serbest-dalış-efsaneleri-4-serbest-dalış-tehlikelidir

Serbest dalışın şnorkelle dalıştan farkı nedir?

 

Şnorkelle yüzme, bir maske ve şnorkel takıp yüzerken su altına bakmanın sahilde ve sığ sularda yapılan gezinti eylemidir. Şnorkelle yüzenler herhangi bir eğitim almayabilir (almalarında çok büyük fayda vardır!) ve zamanın çoğunu yüzeyde geçirirler. Serbest dalışı ise, su altına ve derinlere doğru dalışları ekleyerek şnorkelle yüzmeyi bir adım öteye taşır. Serbest dalış yapanlar, verimli dalışlar, maske, palet, şnorkel, ağırlık kemeri ve ileri düzeyde nefes tutma, güvenlik teknikleri gibi birçok ilave becerileri edindikleri eğitimler alırlar.

Serbest dalış, sualtı derinliğini ve süresini artırmak için gelişmiş nefes teknikleri ve dalış becerilerini kullanır. Serbest dalıcılar, eğitim yoluyla, statik apnea, dinamik apnea, serbest düşüş ve sabit ağırlıkla serbest dalış gibi farklı serbest dalış disiplinlerini uygularken oksijeni en verimli şekilde kullanmayı da öğrenirler.

Serbest dalış zor mu?

 

Yüzme, kayak ve artistik patinaj, tenis nasıl bireysel sporlarsa, eğitim ve antrenman gerektirirse serbest dalışta da öyledir. Fiziksel ve zihinsel olarak bir miktar zorlayıcıdır ve daha iyi olmak için zaman, antrenman ve çaba gerektirir. Bu spora başlamak kolaydır, temel becerileri hızla öğrenebilirsiniz, antrenmanlarla ve düzenli çalışmalarla sürekli geliştirebilirsiniz. Serbest dalış yarışmaları zaman geçtikçe daha fazla ilgi görmektedir ve bu spor giderek artan oranda daha popüler hale gelmektedir.

Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/post/serbest-dalışla-i-lgili-endişeleriniz-doğru-mu

- https://www.freedivex.com/post/serbest-dalış-bir-kişisel-meydan-okumamıdır

Serbest dalış eğitimi kaç yaşında başlar?

 

Temel serbest dalış eğitimine için en az 10 yaşında olmanız gereklidir. Farklı seviyeler için yaş limitleri değişmekle birlikte 10 yaşındaki çocuklar başlangıç seviyesindeki serbest dalış eğitimlerine ebeveynlerinin onayı ve refakati katılabilir ve bir serbest dalış eğitmeninden eğitim almaya başlayabilirler. Çocuklar serbest dalış eğitmeni ile özellikle sığ suda veya havuzda başlangıç seviyesinde emniyetli dalışlar yapabilirler. Fiziki düzeyleri ve gelişimlerine uygun olarak antrenmanlara katılarak kendilerini geliştirebilirler.

Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/serbest-dalis-istabul-egitimler-kurslar-freedive-instructor-training

Serbest dalışa neden "serbest dalış" denir?

 

Yunanca'da "Apnea", "havasız" anlamına gelir ve serbest dalışa aynı zamanda "Apnea"  da denir. Serbest dalış, şnorkelle yüzmeye benzer, ancak serbest dalışta derin suya dalarken nefesimizi tutmamız gerekir. Serbest dalışta, nefes almak için ilave hava kaynağı, tüp, regülatör gibi şeylere ihtiyaç duyulmaz. Herhangi bir şeye bağımlı olmadan tamamen kendi kaynalarımızla daldığımız için de bu şekilde adlandırılır. Serbest dalgıçlar hava tankı kullanmak yerine denizin yüzeyine çıkana kadar nefeslerini tutarlar.

 

Serbest dalgıçlar nefeslerini ne kadar tutarlar?

 

Herhangi bir nefes tutma eğitimi almamış ortalama bir kişi, kendisini çok zorlamadan yaklaşık 30 saniye nefesini tutabilir. İyi eğitim almış ve düzenli egzersiz yapan serbest dalgıçlar arasında, nefeslerini 10 dakikadan fazla tutanlar vardır. Nefes tutma süreleri hareketli veya haraketsiz şekilde, yüzeyde veya suyun altına çok farklılık gösterecektir. Serbest dalış eğitimleri ve uzmanlık programları bu konularda katılımcılara çok detaylı bilgiler sunmaktadır.  Tek başınıza nefes tutmaya çalışmayın, kendinizi asla zorlamayın. 

 

Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/post/nefesinizi-daha-uzun-tutabilmek-i-çin-neler-yapabilirsiniz-tablolar-etkilimidir-etkisiz-midir

En uzun süre nefes tutma dünya rekoru nedir?

Hırvat dalgıç Budimir Buda Sobat, su altında yaklaşık 25 dakika nefesini tuttuktan sonra kendisine ait olan dünya rekorunu Nisan 2021 yılında yeniden kırdı. 24 Dakika 37 saniye tutarak Guinness Rekorlar Kitabına Giren Hırvat dalgıç Budimir Buda Sobat 54 yaşında ve bu rekor için yıllarca çalışmanın yanı sıra, dalış öncesi ilave oksijen solumak ve diğer farklı metodlarla kendisini 1 yıl bu rekor için hazırladı. Sadece normal hava ile nefes tutulan süreler ise yaklaşık 10 dakika civarındadır.

Ortalama bir insan nefesini ne kadar tutabilir?

 

Çoğu insan bir miktar eğitim ve deneyimle nefesini 1 ila 2 dakika arasında güvenli bir şekilde tutabilir. Nefesinizi rahat ve güvenli bir şekilde tutabileceğiniz süre, bedeninize ve genetiğinize de bağlıdır. Özellikle eğitimini almadıysanız ve su altında nefes tutmakta deneyimli değilseniz uzun süre ve sizin nefes alma ihtiyacınızı zorlayana sürelerde nefes tutmaya çalışmayın.

Başlangıç seviyesindeki serbest dalgıçlar rahatlıkla 2 dakika ve üzerinde nefes tutma becerilerini eğitimlerde kazanmaktadırlar.

Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/serbest-dalis-istabul-egitimler-kurslar-freedive-instructor-training

Serbest dalış sizi fit ve sağlıklı yapar mı?

 

Vücudumuzu ne kadar çok hareket ettirirsek, tam ve serbest hareket etme alanına sahipsek, o kadar uzun yaşar ve o kadar sağlıklı oluruz. Serbest dalışı öğrendiğinizde sahip olduğunuz artan zindelik ve esneklik, zinde ve aktif bir yaşam sürmek isteyen herkes için büyük bir avantajdır. Unutmayın serbest dalış bir spordur ve her sporda olduğu gibi size pozitif yönde katkı sağlayacaktır.

Serbest dalgıçlar nasıl bu kadar derine inebilir?

 

Serbest dalgıçlar derinlere nasıl dalabiliyor ve nefes almadan bu kadar uzun süre dayanabiliyorlar? Bunun bir nedeni;  foklar ve yunuslardaki gibi insanlarda bazı fizyolojik fonksiyonları yavaşlatarak ve/veya kapatarak derinlere dalmayı ve uzun süre su altında kalmalarını sağlayan evrimsel bir adaptasyon olan memeli dalış refleksidir. Diğer unsurlar ise eşitleme, daha uzun nefes tutma, dalış tekniklerini geliştirme, suda sakin kalabilme, doğru nefeslenme gibi serbest dalış eğitimlerinde öğrenilen becerilerin bir bütününü kullanma becerisidir.  İleri seviye serbest dalış eğitimlerinde bu konular öğretilir. https://www.freedivex.com/ileri-serviye-serbest-dalis-egitimi-kurslar-istanbul-freedive-instrucot​

Serbest dalış kulakları acıtıyor mu?

 

Serbest dalışta kulaklarınızın ağrıması ve sinüslerinizde veya kulaklarınızda ağrı hissetmeye başlamadan önce basıncı eşitlemeniz son derece önemlidir. Eşitleme yapmazsanız ve bu hassas hava boşluklarında baskı hissetmeye başlarsınız. Bu durumda dalışınızı bırakın ve yüzeye geri dönün. Ancak doğru eşitleme tekniklerini öğrenmiş iseniz kulaklarınızda acıma veya ağrı sizin için artık sorun olmayacaktır.

Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/post/serbest-dalışta-eşitlemede-en-çok-yapılan-hatalar

Serbest dalış için hangi ekipmana ihtiyacınız var?

 

Serbest dalış yaparken, az çabayla hızlı ve kolay hareket edebilmeniz için mümkün olduğu kadar iyi ve modern ekipman kullanmanız  faydalıdır. Serbest dalış ekipmanları tipik olarak şunlardan oluşur: Paletler, Maske, Şnorkel, Dalış Saati, Ağırlıklar, Ağırlık Kemeri ve Neopren Dalış Elbisesi..

Kışın serbest dalış yapılır mı?

 

Kışın serbest dalış yapabilirsiniz. Bunun için uygun kalınlıkta ve izolasyon sağlayan dalış elbisesi, eldiven, patik gibi doğru koruyucu malzemeye ihtiyaç duyarsınız. Kışın genelde yüzey suları daha soğuktur ve bu yüzden canlıların coğu derin sulara giderler. Kişın dalışlar yapmak, kişiyi farklı açılardan geliştiren, tecrübe katan bir durumdur. Ancak suda kalış süreniz ve kışın soğuk sularda derinlik planlaması gibi konulara da ayrıca dikkat etmeniz gereklidir. Soğuk suda eşitleme güçlükleri ve en kötü durumlarda hipotermi riskine karşı bilinçli olmalısınız.

Serbest dalış eğitim fiyatı nedir? Serbest Dalış Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Serbest dalış eğitimlerinin fiyatları başlangıç, ileri seviye ve uzmanlık eğitimleri olarak farklılık gösterir. Fiyat bilgilerine aşağıdaki linknklerden ulaşabilirsiniz.

Başlangıç: https://www.freedivex.com/serbest-dalis-istabul-egitimler-kurslar-freedive-instructor-training

İleri Seviye: https://www.freedivex.com/ileri-serviye-serbest-dalis-egitimi-kurslar-istanbul-freedive-instrucot

Serbest dalış yapan ünlüler var mı?

Serbest dalış yapan birçok ünlü kişi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: David Beckham, Jessica Alba, Tom Cruise,  Kate Winslet, Kevin Costner, Philmar Alipayo, Michelle Dee...

  • Serbest Dalış Antrenmanları Nerde ve Nasıl Yapılır?
    Serbest dalış antrenmanları çalışmak istediğiğiniz disipline göre açık denizde ve/veya havuzya yapılabilir. Derinlik çalışmaları ve disiplinleri için en ideal ortam su ısısının ideal olduğu dönemlerde sahilden veya dalış tekneleri ile gidilen durgun açık deniz noktalarıdır. Dinamik apnea, statik apnea ve benzeri disiplinler için ise havuz size en uygun çalışma ortamını sunar. 50 veya 25 metrelik hazular ideal uzunluk sağlar. Kış aylarında denizde çalışma yapma imkanı ve süresi sınırlı olacağından havuz çalışmaları çok faydalı olur. Daha fazla bilgi için: https://www.freedivex.com/serbest-dalis-istabul-antrenman-teknik-derin-dalis-freedivex
  • Serbest dalışta derinlik rekoru nedir? En derin serbest dalış kaç metredir?
    Serbest dalış farklı disiplinlerde yapılmakta olup herbir disipline ait derinlik rekorları sürekli değişmekle birlikte, disiplinlerden bağımsız olarak rakamsal olarak en derin serbest dalış; Avusturyalı serbest dalıcı Herbert Nitsch'e ait .Mevcut serbest dalış dünya rekoru şampiyonu ve "dünyadaki en derin adam" ünvanını 214 metre derinlikte "Limitsiz" disiplinde dünya rekoruyla aldı. Bu aynı zamanda tüpsüz dalış dünya rekoru dur. Derinlik disiplini serbest dalış türleri için: https://www.freedivex.com/post/serbest-dalış-yarışmalarında-açık-su-derinlik-disiplinleri
bottom of page