top of page

Serbest Dalış Yaparken Eşitleme Kulak Ağrı

Güncelleme tarihi: 18 Nis

Serbest dalışa ilk başladığımda, kulaklarım eşitleyememek benim 4-5 metreden daha derinlere inmemi engelledi. Bu canımı sıkan bir durumdu. Arkadaşlarım bana kulaklarımda "yanlış bir şey" olduğu için eşitleme yapamayacağımı söylediler. Aslında benim kulaklarımda yanlış bişey yoktu, ben doğru eşitleme yapmayı bilmiyordum ve bunu öğretecek bilgiye sahip arkadaşlarım yoktu sadece.


Baş aşağı dalarken eşitlemeyi öğrenmem zaman aldı. Daha sonra Ankara'da havuzda tanıştığım serbest dalış yapan abiler bana birkaç tekniği öğrettiler ve sorunun bende değil de eşitleme tekniğimde olduğunu anlamış oldum. Eğer gerçekten anatomik olarak bir sıkıntınız yoksa serbest dalış için eşitlemeyi başaramamanız için hiçbir sebep yok.


Serbest Dalış Yaparken Neyi Eşitlememiz Gerekir?


Vücudumuzda hava boşlukları bulunur ve derinlere inmeye başlayınca basınç artar ve vucudumuzdak hava boşlukları küçülür. Dengelemek için bu boşluklara hava göndererek- içlerindeki basıncı eşitleyip ve yüzeydeki hacimleriyle aynı seviyeye getirmezsek - o zaman eşitleyememe sorunları başlar.


Serbest dalış yaparken eşitlenmesi gereken hava boşlukları kulaklarımız, sinüslerimiz, maskemizdir. Kulaklarımızı eşitlemekten bahsettiğimizde aslında kulak zarının arkasında bulunan ve östaki boruları aracılığıyla boğazınızın arkasına bağlı olan orta kulağımızdan bahsediyoruz. Bu arada sinüslerimiz, ön kafatasımızdaki, gözlerimizin, burnumuzun ve elmacık kemiklerimizin arkasındaki küçük hava boşluklarıdır.


Potansiyel olarak dalış sırasındaki sorunları önlemek için aşağı inerken içlerindeki basıncı eşitlemek için sinüslerimize, kulaklarımıza ve maskemize hava vermemiz gerekir. Kulak, sinüs ve maske eşitleme konularına ayrıca sonraki blog yazılarında değineceğim.


Herhangibir sebeple eşitleme yapamıyorsanız daha derinlere dalmak için kesinlikle zorlamayın.


Comments


bottom of page