top of page

Zıpkınla Balık Avında Dip Zamanı Arttırmak İçin Yapılabilecek Çalışmalar

Güncelleme tarihi: 29 Ara 2021

Serbest dalışa ve zıpkınla balık avına başlayan birisinin herşeyi aynı anda uygulaması ve öğrenmesi pek gerçekçi bir beklenti değildir. Tek seferde bir veya maksimum iki beceriyi geliştirmeye ve mükemmelleştirmeye odaklanın. Eğer bir beceride zorlanıyorsanız yardım istemekten çekinmeyin ve sizde stress biriktiriyorsa bir başka beceri üzerinde çalışmaya devam edin. Daha sonra tekrar bu beceriye çalışmaya dönebilirsiniz.


Zıpkınla Balık Avında Dip Zamanı Arttırmak İçin Yapılabilecek Çalışmalar

Bazen bir beceri için başka bir becerinin önce tam olarak öğrenilmesi gerekebilir. Serbest dalış eğitimi konusunda uzman birisi bu konuda size en doğru yolu ve sıralamayı gösterecektir. Her zaman profesyonel yardım alın ve yanlış bilgilerden uzak durun. Burda anlatılan şeylerin hepsi temel (zıpkın hariç) ve ileri seviye serbest dalış eğitimlerinde öğretilen konulardır. Bu sebeple zıpkın konusunda profesyonel bir eğitmenle görüştüğünüzde balık avı bilginizden önce serbest dalış seviyeniz ve becerileriniz hakkında size sorular sorulur.


Rahatlama


Dalış yapmadan önce rahatlamanız, zihnini stresten uzaklaştırmanız dalışa odaklamanız ve vücucunuzdaki gerilimi ortadan kaldırmanız önemlidir. Bu durumda iken alınan tam derin bir nefes ile dalışa başlayın. Elinizde zıpkını gergin turmayın. Bir dalış noktasına doğru ilerliyorsanız akıntı izin veriyorsa onuda kullanın veya tekne varsa o noktaya tekneyle gidin. Dalış oncesi ne ne kadar az yorulursanız o kadar rahat bir dalış yaparsınız.


Dalışlarınız planlayın – bir buddy(dalış arkadaşı) ile dalmanız daha fazla rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Birisinin size güvenlik yapıyor olması hissi ve arkanızı yüzeyde toparlayacak bir arkadaş olması sizi ekstra rahatlatıcaktır.


Ön Eşitleme


Ördek dalışından önce eşitleme yapın. Bu size tahminen 3-4 meterede yapacağınız ilk su altı eşitlemesini daha rahat yapmanıza ve bir elinizde zıpkın varken dalışa daha iyi bir başlangıç ve odaklanma imkanı verecektir.


Ördek Dalış Tekniğiniz ve Akışkanlığınız Mükemmel Olsun


Bunu becerebilmenin yolu doğru bir ördek dalışı tekniği öğrenip sonra bunu mükemmeleştirek için çalışmaktır. Her dalışınızda doğru tekniğe odaklanıp dalmakta bir süre sonra bu beceriyi otomatikleştirecektir.


Su altında akışkanlığınızı artırın


Hidrodinamik sadece gemilere su taşıtlarına etki etmez bizede etki eder. Dalış pozisyonu bu nedenle dalış sürenizi ve dibe inme hızınızı, harcadığınız enerjiyi etkiler bütün bunlar dipte kalacağınız zamanı artırmada büyük rol oynar. Buna zıpkın tutuş pozisyonunuz ve tutuş şeklinizde dahildir. Zıpkın vücuda yakın olmalıdır.

Verimli dalışlar için başınızın, kollarınızın ve ayaklarınızın pozisyonlarının uygun olması önemlidir.


Dibe yakın olana kadar düzgün bir pozisyonda ilerlemek, son aşamada yatay pozisyona geçmek için baş ve vücut pozisyonunuz kullanmanız ilave çaba harcamanızı azaltır. Derin dalışlar için serbest düşüş(freefall) tekniğini ve aynı zamanda uygun eşitleme tekniklerini öğrenmeniz gereklidir. Zıpkınla balık avı için de serbest dalış eğitimi almanız bu sepeble önemlidir.


Zıpkın pozisyonu


Vücudunun yanında silah tutan bir askeri düşünün. Benzer şekilde zıpkını vücuda yakın tutan bir dalış pozisyonu önemlidir. Duruş pozisyonunuzu mümkün olduğunca minimize etmeniz daha az enerji ve dolayısıyla dah az oksijen harcayarak dalış yapmanıza yarar.


Dibe vardınız balık arıyorsunuz


Başınızı gerekmedikçe çevirmek yerine gözlerinizi kullanın ve baş hareketini azaltın.

Bu sadece oksijen tasarrufu sağlarsınız, aynı zamanda az hareket balığı daha az ürkütür. Vücudunuzu gevşetin ve tam dipte olduğunuzdan emin olun. Daha küçük kasları kullanarak küçük manevralar yapın.

Comments


bottom of page