top of page

Serbest Dalışta En iyi nefes alma pozisyonu nedir?

Güncelleme tarihi: 17 saat önce

Nefes alma serbest dalışın en önemli kısmlarından birisidir. Nefes alma, dalışa zihinsel olarak hazırlandığımız zamandır ve bu süreçte gevşemenin en büyük rolü vardır. Bu nedenle, son birkaç dakikayı mümkün olan en rahat durumda geçirmemiz çok önemlidir. Sudaki nefes alma pozisyonumuz dalışımızı etkiler.


Serbest Dalışta En iyi nefes alma pozisyonu

Kullanılan yöntemlerin nefes alma miktarı konusunda çok büyük farklılıkları olmamakla beraber, artıları eksilerinden daha çok, serbest dalıcının hangi pozisyonda kendisini rahat hissettiği ve konsrantre olabildiği daha büyük önem taşır.


Genel olarak 3 farklı nefes alma pozisyonu vardır;


1 – ŞNORKELDEN VE YÜZÜMÜZ SUALTINA DOĞRU NEFES ALMA

Normalde yeni başlayan serbest dalıcıların öğrendikleri ilk teknik budur. Yeni başlayanlar, özellikle açık suda, genellikle rahatlamaya alışmaya çalışırlar ve bu pozisyon en az zorlayıcı ve daha istikrarlı olanıdır. Sonuçta şnorkelden nefes alıp vermek için ekstra bir koordinasyon ve güç sarfetmemiz gerekmez.


Daha fazla tecrübe edindikçe ve daha derine dalmaya başladıkça farklı nefes alma yöntemlerini deneyimleyerek birden fazla farklı bir yöntemi kullanabiliriz. 100+ metreye bile dalış yapan ve şnorkel ile yüzey nefeslenmesi yapan önemli sayıda derin serbest dalıcı vardır, bu yüzden bu pozisyonun ileri serbest dalış için iyi olmadığını düşünmemelisiniz.


Bazı avantajlar:

1-Yüzeyde yüz üstü yatmak maksimum fiziksel rahatlama sağlar

2-Yüzünüzün (ve kulaklarınızın) suda olması çok fazla gürültüyü ve dikkat dağıtıcı şeyleri (örneğin siz hazırlanmaya çalışırken arkadaşlarınız konuşuyor) uzak tutar.

3- Yüzünüzün suyla temas etmesi dalış refleksini daha hızlı uyandırır.


Bazı dezavantajlar:

1-Bazı serbest dalgıçlar, şnorkel olmadan daha büyük bir dalış nefesi alabileceklerini düşünürlerki bunun bilimsel bir kanıtı yoktur.

2-Şnorkel ile paketleme yapmak daha karmaşık olduğu için “paketleme” yapanlar genellikle şnorkelle nefeslenmeyi tercih etmezler.

3-Çok derinlere daldığınızda, dalış sırasında şnorkelin yanınızda olmasını istemeyebilirsiniz, bu yüzden onu yüzeyde bırakmanız veya şamandıraya sabitlemeniz gerekebilir. Dalış arkadaşınıza batmadan veya uçup gitmeden önce onu almasını hatırlatabilirsiniz.


2 – BAŞ YUKARIDA VE DİKEY

Bazı serbest dalgıçlar, yüzeyde nefeslenirken şamandıraya tutunurken, diğerleri bir havuz sosislerine oturur.


Bazı avantajlar;

1-Bir sosis üzerinde oturmak birçok insan için çok rahat olabilir

2-Son nefesinizden sonra bir yere şnorkeli sabitlemek içinuğraşmanıza gerek yok.

3-Serbest dalıcıların çoğu, özellikle sosis varyasyonu ile şnorkelden daha büyük bir nefes alabileceklerini düşünürler (üst vücutları sudan daha yüksek olduğundan ama bunun da pek bir bilimsel kanıtı yoktur)


Bazı dezavantajlar

1- Destek için şamandıraya tutunmak biraz çaba gerektirir ve bu pozisyon fiziksel açıdan en az rahatlatıcı olanlardan biridir.

2- Havuz sosisi kullananlar için: Sosisler, şamandıralara iplerle bağlanır, bu da genellikle serbest dalıcının üzerlerine takılmasına ve başlamalarını engellemesine neden olur. Üzerine yapışmasını önlemek için erişteyi yüzeyde nasıl tutacağınızı öğrenmek biraz pratik gerektirir.

3- Kafanızın tamamen sudan çıkması gürültüyü engellemez; Kolayca dikkatiniz dağılıyorsa veya dış seslerden rahatsız oluyorsanız, bu sizin için işe yaramayabilir


3 – SIRT ÜZERİNE YATIRMAK - YÜZÜNÜZ HAVAYA

Bazı insanlar, baş ve ayakların ekstra desteği için seyahat yastıkları veya havuz sosisleri kullanır.


Bazı avantajları:

1- Yüzeyin düz olması çok rahatlatıcı olabilir.

2- Birçok serbest dalıcı bu şekilde daha fazla hava alabileceklerini düşünüyorlar ama bilimsel bir kanıtı yok.

3- Son nefesinizden sonra şnorkelinizi bir yere sabitleme konusunda endişelenmenize gerek yok


Bazı dezavantajlar:


1- Zorlu dalgalı koşullarda dalarsanız bu işe yaramayabilir çünkü sürekli su sıçrayacaktır.

2- Şamandıradaki pozisyonunuzu kaybederseniz ve sizi doğru pozisyonda tutan bir arkadaşınız olmadıkça başlangıç ​​noktanızı kontrol edemezsiniz. Etrafınızda yüzey ipleri varsa, ördek dalışı sırasında kolayca takılıp kalabilirsiniz.

3- Bir yastık veya sosis kullanırsanız, onları şamandıraya tutan ipler içlerine dolanabilir.

4- Ağır bir boyun ağırlığı takıyorsanız, boğazınıza baskı yaptığını hissedebilirsiniz.


Tekrar etmek gerekirse: Kullanılan yöntemlerin nefes alma miktarı konusunda çok büyük farklılıkları olmamakla beraber, artıları eksilerinden daha çok, serbest dalıcının hangi pozisyonda kendisini rahat hissettiği ve konsrantre olabildiği daha büyük önem taşır.

Comentarios


bottom of page