top of page

Serbest Dalışta Buddy Dalış Eşinizin Olması Neden Önemlidir?

Serbest dalış, eğlenceli ve keyifli bir aktivitedir, ancak güvenlik açısından da çok ciddiye alınmalıdır.

 

Muhtemelen şimdiye kadar serbest dalış'in bir numaralı kuralının asla yalnız dalış yapmamak olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak burada vurgulamamız gereken önemli başka bir şey daha var:

 Eğitimsiz bir dalış arkadaşıyla serbest dalış yapmak, yalnız başına serbest dalış yapmakla AYNI şeydir. Hatta daha risklidir, çünkü size yanlış bir güven hissi de verebilir.

 

Aşağıdaki serbest dalış aktivitelerinden herhangi birini yapıyorsanız, sizi gözleyen ve gerektiğinde sizi kurtarmaya hazır bir eğitimli bir arkadaşa sahip olmanız gereklidir.


 • Statik (STA) - Yüzeyde nefesini tutarak yüzme

 • Bifin ile Dinamik (DYNB) - Bifin kullanarak nefes tutarak mesafe yüzme

 • Palet ile Dinamik (DYN) - Bifin veya monofin kullanarak nefes tutarak mesafe yüzme

 • Paletsiz Dinamik (DNF) - Sadece kollar ve bacak hareketleri kullanarak nefes tutarak mesafe yüzme

 • Serbest İniş (FIM) - Nefes tutarak bir dalış hattını yukarı ve aşağı çekme

 • Bifin ile Sabit Ağırlık (CWTB) - Bifin kullanarak nefes tutarak bir dalış hattını aşağı ve yukarı yüzme

 • Sabit Ağırlık (CWT) - Bifin veya monofin kullanarak nefes tutarak bir dalış hattını aşağı ve yukarı yüzme

 • Paletsiz Sabit Ağırlık (CNF) - Sadece kollar veya bacaklarla nefes alarak bir dalış hattını aşağı ve yukarı yüzme

 • Eğlence dalışı - Açık suda nefes tutarak dalma (havuz, okyanus, göl, deniz vb.)


Yukarıdaki tüm aktiviteler nefes tutmayı gerektirdiğinden, herhangi bir serbest dalışa yönelik nefes tutma çalışması yapıyorsanız eğitimli bir arkadaşınızın olması bir zorunluktur.


 

Eğitim ve Sertifikasyon neden önemlidir?

 

Anne/baba/eş/havuz cankurtaranları vb kişiler serbest dalış arkadaşınız olmasa bile size gözkulak olabilir mi?

 

Eğer daha önce serbest dalış eğitimi almış ve bunu kanıtlayacak bir sertifikaları varsa potansiyel olarak sizin dalış eşiniz olabilir.

 

İdeal bir serbest dalış eğitimi dediğimizde, SSI, AIDA, PADI, Molchanovs, gibi bir kuruluştan serbest dalış kursu almış birisi anlaşılmadır. Aldığı kursun bir sertifikasyon seviyesi olmalıdır - deneme serbest dalışları veya tüplü dalış eğitimi almış birisi bu şartları karşılamaz. Tanıtım kursları veya tüplü dalış eğitimlerinin içerikleri bu konularda yeterli değildir.

 

İyi eğitim veren serbest dalış eğitimlerinde farklı düzeyler ve performans gereksinimleri bulunur ve serbest dalış güvenlik ve kurtarma tekniklerini içerir - sadece teorik bilgi değil, aynı zamanda gerçek kurtarma senaryolarını uygulamayı da içerir. Bir sertifikası olur ve bu, "Bir kurs aldım, serbest dalış teorimi ve güvenlik bilgimi geçtim, belirli bir serbest dalış seviyesinin fiziksel gereksinimlerini yerine getirdim ve serbest dalış eğitmenimin adını benimkiyle bağladım" demektir.

 

Unutmayın ki derinliklerdeki tüplü dalgıçlar size yardım etmek veya sizi bir acil durumda hızla yüze çıkarmakla sorumlu olamazlar - kendi güvenlikleriyle ilgilenirler ve bir acil durumda size yardım etmek için hızla yüze çıkamazlar. Ve eğer çıksalar bile, bilinçsiz bir serbest dalğışa'a nasıl yardımcı olacaklarını bilmeleri için serbest dalış kursu almış olmaları gerekir.

 

Deneyim

 

Herkes serbest dalışa bir yerden başlamak zorundadır. Sizin dalış düzeyinizde birisi yok ise ve ideal olarak sizden daha fazla deneyime sahip birini dalış eşi olarak bulmak her zaman iyidir.

 

Benzer şekilde, ilk kez eğlence dalışı veya açık suda eğitim alıyorsanız, deniz koşullarına, akıntılara, tekne trafiğine, giriş/çıkış noktalarına vb. çok iyi hakim biriyle gitmek kesinlikle gereklidir. Eğer böyle birine sahip değilseniz, çekingen olmayın - en yakın serbest dalış okuluna gidin ve antrenman eğitimi isteyin. Okul sizi bölgeye aşina olan bir eğitmen veya dalış rehberi ile eşleştirecek, güvenliğinizi sağlayacak ve görülmesi gereken her şeyi size gösterebilecektir!

 

Eğer yakınında bir serbest dalış okulu yoksa, bölgenizde var olan birilerini sorun veya sosyal medyaya giriş yapın ve yerel serbest dalış/zıpkınla balık avlayan grupları bulun. Koşullar hakkında size tavsiyelerde bulunabilirler ve belki de yeni bir serbest dalış arkadaşınız bile olabilirler!

 

CPR/İlk Yardım sertifikası almak iyi bir şeydir. Bu ilk yardım bilgileri su dışında ve içinde size yardımcı olacaktır ve sizi daha da değerli bir serbest dalış arkadaşı yapacaktır!

 

İletişim Becerileri

 

İyi iletişim becerilerine sahip olmak sadece genel hayatta etkileşim için değil, serbest dalış için kesinlikle bir zorunluluktur! Sen ve dalış arkadaşınız dalış seansınızdan önce, sırasında ve sonra dalış hakkında görüş alış verişi yapacak ve değelendireceksiniz..İyi bir serbest dalış arkadaşı size şunları söylemelidir:

 

Dalıştan önce seans planı:

 • Dalış seansı için hedefleri

 • Hangi disiplinleri eğittikleri ve bu disiplinlerdeki önceki en iyi derecelerini

 • Hangi dalışları ve ne kadar yapmak istediklerini

 • Ne kadar derin gitmek istedikleri

 • Hangi sözlü veya sözsüz iletişimleri kullanabileceğiniz ve bunların ne anlama geldiği (özellikle STA eğitimi sırasında)


Dalış sırasında:

 • Her dalışta ne kadar derine ineceklerini ve dalış sürelerini

 • Sizi hangi derinlikte karşılayacaklarını (her zaman minimum 10m)

 • Yaptıkları son dalış hakkında nasıl hissettiklerini

 • Sizin dalışınızdan önce ne kadar yüzey aralığına ihtiyaçları olduğunu

 • Bir dalış sonrası herhangi bir sorununuzu belirtin (örneğin, karanlık dudaklarla yüzeye çıktıysanız veya toparlanma nefesi alırken titriyorsanız)


Dalıştan sonra:

Seans hakkında genel bir tartışma


Serbest dalış arkadaşınız ayrıca pozitif bir iletişim tarzına sahip olmalı ve sizinle dalmaktan kendinizi rahat hissettirmelidir. Sonuçta, eğitim veya eğlence dalışı seansları keyifli olmalı ve birbirinizle gülümseyerek ayrılmalısınız!

 

Güvenilirlik ve Güvenilirlik

 

Güvenilir ve güvenilir bir serbest dalış arkadaşı sahip olmak hayati önem taşır - sonuçta, güvenlik mutlak bir önceliktir! Bu sadece sizin için uygun olacak (kimse her zaman son dakikada iptal eden veya dalışta size geç kalan bir arkadaş istemez), aynı zamanda sizin iyi ellerde olduğunuzu bildiğinizde dalışlarınızın tamamen rahat olmasını sağlar.

 

Sorumlu bir serbest dalış arkadaşı asla riskli dalışlar yaparak güvenliğinizi veya sağlığınızı tehlikeye atmaz. Yeni serbest dalış arkadaşlarıyla olası acil durum senaryolarını sürekli olarak uygulamak ve tartışmak, bu güvenilirlik hissini pekiştirmek için iyi bir fikirdir!


Uyumluluk

 

Serbest dalğıçların hepsinini eğlenceli olduğu söylenemez, daldığınız her kişiyle tamamen eğlenmeyebilirsiniz. Örneğin, siz rahat bir şekilde dalış yapmak ve yüzey aralıklarında sohbet etmek isteyen biri olabilirsiniz, ancak eğitim aldığınız kişi küçük konuşmaları kesmek ve yapabildiği kadar çok dalış yapmak isteyebilir. Bu nedenle, uyum sağlayabileceğiniz bir arkadaş bulmak çok önemlidir.

 

Kendi deneyimleriniz, hedefleriniz ve dalış tercihlerinizle uyumlu benzer deneyimlere, hedeflere ve dalış tercihlerine sahip arkadaşlar arayın. Bu, antrenmanlarınızı daha verimli ve keyifli hale getirecek ve daha güvenli kılacaktır.

 

Diğer Önemli Konular

 

Bir buddy ararken aramanız gereken diğer önemli niteliklere göz atın:

 

Genel sağlık ve fiziksel fitness: Serbest dalış, özellikle tüm o güvenlik önlemleriyle birlikte, fiziksel olarak zorlayıcıdır! Sağlıklı, acil durumlarda bilinçsiz bir kişiyi çekebilecek ve taşıyabilecek ve ağır serbest dalış ekipmanlarını kullanmakta sorun yaşamayan birisi idealdir.

 

Dalış yeri hakkında bilgi sahibi olma: Dalış yerinin koşullarını, hangi halatların kullanılacağını, bölgedeki tekne trafiğini ve acil durum hizmetlerinin tam olarak nerede olacağını bilen birisi çok değerli bir dalış partneridir.

 

Disiplinli Olmak: Monofin keşfetmek veya DNF/CNF eğitimi almak istiyorsanız, disiplin ve gerekli ekipman hakkında bilgi sahibi bir arkadaş, size teknik ve stil hakkında yararlı ipuçları verebilir.

 

Baskı altında sakin kalabilme: Ne kadar iyi hazırlanırsanız hazırlanın, beklenmedik şeyler her zaman olabilir. Yüksek stress altında sakin kalabilen bir serbest dalış arkadaşı, panik yapmaktan sağlıklı düşünebilir ve hareket edebilir.

 

Takım çalışması becerileri: Bazı durumlarda üç veya dört kişiyle dalış yaparız, bu da daha fazla güvenlik fırsatı demektir! Birden fazla güvenliği koordine etmek için takım çalışması ve iletişim gereklidir. Takım çalışması becerilerine sahip bir serbest dalış arkadaşı, farklı rolleri kolayca üstlenebilir ve yardım edebilir.

 

Uyum kabiliyeti: Serbest dalış sırasında ortam hızla değişebilir - akıntı değişikliği, sakin denizin dalgalı hale gelmesi, halat hattından kopma vb. beklenmedik durumlara uyum sağlayabilen bir arkadaş, o an hızlıca olaya müdahale edebilir.

 

Limitlere saygı: İyi bir serbest dalış arkadaşı kişisel sınırlara saygı gösterir. Sadece kendi sınırlarına değil, sizinkilere de. Sizi rahat olmadığınız bir derinliğe güvenlik yapmaya zorlamaz veya kendilerini (veya sizi) henüz ulaşamadıkları performanslar için zorlamazlar.

 

Sürekli öğrenme: Serbest dalış, teori ve bilimin sürekli olarak evrildiği bir spor ve dalğıçların bununla birlikte evrim geçirmesi gerekiyor! Bir kurs aldıktan sonra bile, iyi bir serbest dalış arkadaşı merak duygusuna ve yeni bilgiye karşı ilgili ve bu bilgiyi sizinle paylaşmaya istekli olmalıdır. Yada tam tersi sizde öyle olmalısınız!

 

Doğru bir şekilde uygulandığında Serbest dalış riskli ancak güvenli bir spordur. Ne kadar yetenekli oldursanız olun dalış arkadaşı sistemi çokça yaşanmış kazaların sonucunda tecirbe edilmiş bir güvenlik konudusur. Sınırlarınızı bildiğinizi düşünüyorsanız veya 'sadece kolay dalışlar yapıyorsanız', hatırlayın ki zorlu dalışlar yapmayan bile bazen hem denizde hem de havuzda hayatını kaybeden serbest dalış rekortmenleri vardır.

 

Güvenle dalmak her zaman en eglenceli olanıdır.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page