top of page

Serbest Dalıştan Önce Yiyecek Tüketimi - Avantajları ve Dezavantajları

Güncelleme tarihi: 18 Nis

Hepimizin beslenme alışkanlıkları birbirinden farklıdır. Dalış boyunca kan şekerinizin sabit kalmasını sağlamak önemlidir. Yediğimiz yiyeceklerin bir kısmı kalp atış hızınızı artırabilir ve bu serbest dalışta istemediğimiz bir durumdur.


Serbest Dalıştan Önce Yiyecek Tüketimi

Genel bir kural olarak, dalıştan en az 2 saat önce yemek yemeyi kesmelisiniz, hatta bazı sindirim sistemi uzmanları bunu en az 3 saat olarak belirtir. Ancak aç karnına dalacaksanız ve çok hafif bir atıştırmalık yiyecekseniz bunu dalışa daha yakın zamanda yiyebilirsiniz.


Vücudunuz dalış moduna geçtiğinde, sindirim süreci yavaşlar veya durur. Midenizde yiyecek varsa, orada kalacak ve genellikle gaz birikmesine veya boğazınıza doğru hareket etme eğiliminde olacaktır.


Çok aç olduğunuzda da dalış yapmamalısınız, çünkü kan şekeri seviyeniz çok düşük olacaktır ve bu bilişsel işlevlerde bozulmaya neden olabilir veya hipoksi olasılığını artırabilir.


Kana yavaş bir enerji salınımı sağlayan kompleks karbonhidratlar, nispeten az yağlı veya protein içeren yiyecekleri yemek için tercih edilmelidir. Kan şekerini hızla artıran ve kalp atış hızınıda yükselten pirinç, makarna, ekmek, şekerli atıştırmalıklar, meyve suyu gibi basit karbonhidratlar ve şekerlerden dalış öncesinde kaçınmanız tavsiye edilir. Ayrıca kafein içeren içecekler ve enerji içecekleri kalp atış hızını arttırdıkları, daha fazla oksijen yaktıkları, bazı kişilerde kaygı ve sinirliliğe neden olabildikleri için kaçınılmasında fayda olan içecekler arasında sayılabilir.

Comments


bottom of page