top of page

Serbest Dalışta Eşitlemede En Çok Yapılan Hatalar

Serbest dalışta eşitleme teknikleri bazılarımız için doğal olarak gelişirken, bir kısmımız bu teknikleri öğrenmek ve sorunsuz uygulamak için daha çok çalışmak zorundadır. Örneğin Frenzel eşitleme tekniği günlük hayatımızda sık sık yaptığımız ve alışkın olduğumuz bir şey olmadığı için biraz kafa karıştırıcı ve zor gelebilir.


Derin serbest dalışlarda eşitleme teknikleri ve becerilerinizin düzeyi önemli bir rol oynar. Kulaklarınızı doğru şekilde eşitleyemezseniz derinlere inmek güçleşir veya imkansız hale gelir. Ama korkmayın herseyini bir çözümü olduğu gibi eşitlemenin çözümleri vardır.


Yanlış eşitleme tekniği


Eğer sağlık-anatomik engelleriniz yok ise, 10 metreden daha az derinliklerde de eşitleme sorunu yaşıyorsanız, eşitlemeyi yanlış uyguluyor olabilirsiniz. Valsalva veya frenzel eşitleme uygulamanızda birtakım doğru olmayan hususlar olabilir, karışık bir şekilde uyguluyor olabilirsiniz ve bu teknikleri tekrar çalışmanız gerekebilir.


Teknik kadar tam bir eşitleme yapılmasıda önemlidir. Yarım bir eşitleme ile dalışa devam ederseniz, basıncı da yarım eşitlemiş olursunuz. Kulaklarınız, sinüsler ve maskede biriken basıncın etkisi ile dalışa devam edersiniz, daha derine daldıkça eşitlemek giderek daha da zorlaşır.


İniş hızınız yüksek veya geç eşitliyor olabilirsiniz


Çok hızlı inmek ve geç eşitlemek dalışınızı önemli ölçüde etkileyebilir. Eşitleme sıklığınız dalış hızınıza uygun değilse, kulaklarınız çok fazla baskıya maruz kalır ve bu sonra zorla eşitleme yapmanıza neden olur. Buda tavsiye edilen bir durum değildir.


Eşitleme yapamadığınız noktada yüzeye çıkmanız gerekir. Eşitleme sadece kulak değildir, bu konuları düşünürken sinüs ve maskeyi de unutmayın.


Dalış öncesi rahatlama ve gevşeme


Dalış sırasında rahat değilseniz, bu performansınızı etkiler ve en sık rastlanan durumda eşitleme problemidir. Eşitlemeyi kolaylaştırmak için vücudunuzun tüm bölgeleri ama özellikle yüz, boyun ve bel üstü bölgelerinizde gerginlik olmaması gerekir. Dalış öncesinde rahatlamak için geçirdiğiniz süre, dalışta başınızın pozisyonu, giydiğiniz dalış elbiseninin rahatlığı ve su sıcaklığı gibi etkenlerde rahat dalış yapmanızı ve dolayısıyla eşitlemenizi etkiler.


Susuzluk ve dalış öncesi tüketilen besinler


Susuzluk ve yedikleriniz eşitlemenizi etkileyebilir. Dehidratasyon, östaki borusundaki yağ dokusunda su miktarının azalması ile yapışkan östaki borusu sorununa neden olabilir.


Yedikleriniz eğer şişlik hissi ve birtakım alerjik reaksiyonları tetikliyorsa, eşitlemeyi güçleştirebilir. Örneğin; Laktoz intoleransınız veya glüten intoleransınız varsa, bu yiyecekleri yemek ekstra mukus üretmenize neden olabilir ve bu da eşitlemeyi zorlaştıracaktır.


Hastalık


Hastayken dalış yapmak dalış performansınız kadar eşitleme sorunlarını da artıracaktır. Özellikle üst solunum sistemi hastalıklarında şişme, ödem, mukus artar ve tıkanıklık yaratır. Bu durumdayken eşitleme yapmanız güç veya imkansız hale gelir. Hasta iken dalmayın. Kronik alerjiniz varsa bunun için de doktorunuzla görüşüp uygun önlemi almanız gereklidir.


Anatomik ve fizyolojik engeller


Özellikle orta kulak, östaki borusu, sinüs ve boğaz bölgenizde eşitlemeyi zorlaştıran doğal birtakım anatomik kısıtlara sahip olabilirsiniz. Bunun için uzman bir doktorla görüşüp, bu bölgeleri kontrol ettirip profesyonel görüş almanızı gerekir.


Unutmamak gerekirki uzman bir eğitmen ile birlikte çalışarak eşitleme sorunlarının birçoğunun üstesinden gelebilirsiniz . Serbest dalış eğitimlerinde eşitleme becerilerine ayrı bir önem verilir. Başlangıçta eşitleme problemi yaşayan birçok serbest dalgıç doğru teknikleri öğrenip, yeterince pratik yaptıklarında eşitlemek artık bir sorun olmaktan çıkıp, serbest dalıştan büyük bir haz duyarak ilerletmeye devam ederler.

Comments


bottom of page